Interculturality (pl)
Topic outline
-
Różnorodność kulturową można zdefiniować jako „istnienie dwóch lub więcej osób pochodzących z różnych kultur w obrębie jednej grupy lub organizacji”. Podłoże kulturowe jest ważnym czynnikiem przy tworzeniu grup roboczych i zarządzaniu nimi, ponieważ wpływa na sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje i radzą sobie z konfliktami. Zarówno organizacje, jak i członkowie zespołu muszą być w stanie dostosować się do indywidualnych różnic i posiadać umiejętność pracy zespołowej, aby osiągnąć wspólne cele. Wiele badań w obszarze zróżnicowanych kulturowo zespołów wykazało, że różnorodność może być „mieczem obosiecznym”.
Zespoły zróżnicowane kulturowo prezentują szereg korzyści, takich jak zwiększona innowacyjność, kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów. Jednocześnie stwarzają również okazję do większych nieporozumień, które mogą wpłynąć na społeczne i zadaniowe funkcje zespołu, powodując straty. W konsekwencji, różnorodność kulturowa sama w sobie nie wygeneruje korzyści z heterogenicznych zespołów kulturowych. To nauka efektywnej pracy z różnorodnością kulturową pozwoli zespołowi na realizację tych korzyści, które są określone w Strategii Gospodarczej UE.Projekt „Interculturality: Rozwój kompetencji międzykulturowych dla międzynarodowego środowiska biznesowego” poprzez zespół projektowy wychodzi naprzeciw potrzebom zróżnicowanym kulturowo pracownikom. Projekt będzie rozwijał nie tylko kompetencje miękkie i kompetencje międzykulturowe w środowisku biznesowym, ale także indywidualne umiejętności miękkie i międzykulturowe kompetencje wśród osób dorosłych, takie jak przedsiębiorczość, umiejętności obywatelskie, osobista, społeczna i kulturowa świadomość i ekspresja. W związku z tym „Interculturality” ma na celu spełnienie celów strategii „Europa 2020”, które stanowią, że do promowania inteligentnego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu, w tym kluczowych kompetencji dorosłych, potrzebna jest wysokiej jakości edukacja i szkolenia.
Projekt ma na celu w szczególności zajęcie się powyższymi kwestiami w ramach podejścia pedagogicznego zaprojektowanego w celu maksymalizacji wpływu poprzez tworzenie i udostępnianie otwartych zasobów edukacyjnych (OER) w oparciu o praktyczne zajęcia szkoleniowe oraz aplikację mobilną wspomagającą ocenę i rozwój indywidualnych kompetencji międzykulturowych osób dorosłych, którzy są zainteresowani zwiększeniem swoich szans na uzyskanie zatrudnienia, założeniem własnej firmy lub rozwijaniem swoich umiejętności.
„Interculturality” jest skierowany również do trenerów i edukatorów osób dorosłych, którzy nie tylko stanowią kluczową grupę docelową zaangażowaną w główne działania projektu, ale także podnoszą kwalifikacje i wzmacniają swoje kompetencje dzięki ustawicznemu doskonaleniu zawodowemu (CPD), promując tym samym zrozumienie znaczenia umiejętności międzykulturowych u osób dorosłych.
Cele projektu „Interculturality”:
1. Umożliwienie edukatorom osób dorosłych rozwijanie kompetencji międzykulturowych u osób dorosłych, poprzez kurs ustawicznego doskonalenia zawodowego.
2. Zapewnienie ram metodologicznych dla wzmocnienia kluczowych kompetencji i umiejętności międzykulturowych osób dorosłych.
3. Zminimalizowanie rozbieżności kulturowych, które wpływają na wyniki i jakość pracy.
4. Wsparcie grupy docelowej i beneficjentów w rozwoju osobistym obejmującym zagadnienia międzykulturowe analizowane przez pryzmat środowiska biznesowego.
5. Opracowanie wielojęzycznej platformy edukacyjnej zapewniającej otwarty i natychmiastowy dostęp do pełnego zestawu rezultatów projektu, w tym do przestrzeni e-learningowej i aplikacji mobilnej wspierającej dostęp do kursu doskonalenia zawodowego.
Zgodnie z powyższymi celami sam charakter sektora biznesowego sugeruje, że technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) mogą pomóc w szkoleniach z zakresu kompetencji międzykulturowych. W związku z tym projekt „Interculturality” wykorzystuje ICT w celu ułatwienia oceny i nabywania wiedzy i umiejętności związanych z kompetencjami międzykulturowymi w ramach programu ustawicznego doskonalenia zawodowego (CPD). Aby zapewnić sukces takiej inicjatywy, ważne jest określenie podstawowej wiedzy i umiejętności składających się na kompetencje międzykulturowe oraz opracowanie odpowiedniego otoczenia pedagogicznego dla docelowych beneficjentów projektu „Interculturality”. Zmiany w technologii, globalizacji i komunikacji sprawiły, że kompetencje kulturowe należy badać w wymiarze międzynarodowym. Współzależność gospodarki europejskiej oraz coraz większe międzynarodowe i ponadnarodowe działania firm wymagają coraz większej liczby europejskich narzędzi doskonalących umiejętności pracowników, a w szczególności rozwijania kompetencji zawodowych.
Projekt "Interculturality" jest współfinansowany przez Program Unii Europejskiej Erasmus+. Koordynatorem projektu jest University of Deusto (Hiszpania), a partnerami są Mugla Sitki Kocman University (Turcja), Training 2000 psc (Włochy) oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji (Polska).
Źródła obrazów użytych w modułach wskazane są pod obrazami. Wszystkie niepodpisane obrazy pochodzą z zasobów otwartych serwisu Pixabay.com. Wszystkie szablony prezentacji powstały w oparciu o zasoby otwarte serwisu Canva.com.
-
-
Witamy w Module 2
Zarządzanie międzykulturowe
Opis modułu
Różnice kulturowe mogą stanowić poważną barierę dla międzynarodowego biznesu. Coraz więcej firm i organizacji nie tylko współpracuje z ludźmi z innych krajów czy z różnych kręgów kulturowych, ale także zatrudnia takie osoby. Aby zapewnić jak największą efektywność pracy konieczne jest umiejętne zarządzanie wielokulturowym zespołem. Moduł 2 przedstawi teorię, narzędzia i strategie związane z zarządzaniem międzykulturowym.
-
Page
-
Lesson
-
Glossary
-
-
-
Witamy w Module 3
Globalne przywództwo
Opis modułu
Globalne przywództwo definiuje się jako „procesy i działania, poprzez które jednostka wpływa na szereg wewnętrznych i zewnętrznych elementów z wielu kultur i jurysdykcji narodowych w kontekście charakteryzującym się znacznym poziomem złożoności zadań i relacji” (Reiche, Bird, Mendenhall i Osland, 2017, s. 553). Globalne przywództwo koncentruje się na interakcjach międzykulturowych z osobami z różnych krajów, a wywieranie wpływu ponad kulturami i granicami wymaga złożonego zestawu umiejętności i wiedzy.Międzynarodowe różnice w stylach przywództwa i ich skuteczność została dogłębnie zbadana. Jednak inna kwestia prawdopodobnie ma większe znaczenie dla większości organizacji: Jak możemy rozwijać liderów, którzy są skuteczni ponad granicami kulturowymi? Czy możliwe jest stworzenie prawdziwie globalnego stylu przywództwa, który będzie obejmował różne kultury?
-
-
Forum
-
Witamy w Module 4
E-przywództwo i zespoły wielokulturowe
Opis modułu
Obecnie nowa dynamika wiąże się z wyższym stopniem złożoności, którą należy zarządzać, dlatego firmy potrzebują skutecznego globalnego przywództwa. Definiując pojęcie międzykulturowości, Moduł 4 przedstawi różne aspekty związane z organizacją firmy, podchodząc do następujących tematów: kultura organizacyjna, wirtualne przywództwo (e-przywództwo) globalne, modele doskonałości przywództwa i indywidualne planowanie działań.
-
Page
-
4.1.1 Siedem aspektów kultury organizacyjnej
Jak widzieliśmy wcześniej, kultura organizacyjna obejmuje wartości, przekonania i normy. Razem te aspekty tworzą złożony system charakteryzujący się 7 aspektami.
Każda organizacja nadaje tym aspektom inny priorytet. W związku z tym osądy osób zaangażowanych oraz ich zachowania są dyktowane i regulowane przez różne znaczenia przypisywane każdemu aspektowi.
W kolejnej części dowiesz się o nich więcej.
-
-